4 zaskakujących ciekawostek o... kapciach
Z CZYM KOJARZĄ NAM SIĘ KAPCIE? Z DOMEM, WYGODĄ, SPOKOJEM I CZASEM RELAKSU. POZNAJCIE KILKA CIEKAWOSTEK ZWIĄZANYCH Z KAPCIAMI, PANTOFLAMI I OBUWIEM DOMOWYM, KTÓRE WAS ZASKOCZĄ!
Kapeć, pantofle, bambosze czy papucie?
Pantofel niejedno ma imię. Pantofle, bambosze, kapcie, laczki to tylko niektóre określenia jakie nadajemy popularnym kapciom. Wszystko zależy od miejsca, z jakiego pochodzimy. Obuwie, które nosimy po domu, w różnych regionach kraju nazywane jest inaczej.
Buty domowe przez mieszkańców Górnego Śląska i Wielkopolski określane są jako laćki (laczki), a na wschodzie kraju — ciapy. Mieszkańcy Częstochowy i okolic z kolei po domu chodzą w… chapciach. W Kielcach kapcie to trepy, a w Krakowie obuwie domowe często nazywane jest pantoflami. W Białymstoku na stopy ubierają bambosze, ciapy i meszty. Na Pomorzu niekiedy kapcie to szlory — terminem tym po kaszubsku określano stare zniszczone buty.
Etymologia słowa
Interesujące jest również pochodzenie poszczególnych nazw związanych z obuwiem domowym.
Krakowski ‘pantofel’ zapożyczony został z języka niemieckiego (Pantoffel), w którym oznacza on ‘lekki, płytki but na miękkiej podeszwie do chodzenia po domu’. Ciepłe bambosze wykonane z naturalnych skór owczych przywędrowały do nas z Francji, gdzie wyraz babouche oznacza właśnie ‘pantofel’.
Jak się okazuje nawet wybitnie swojsko brzmiące słowo jak "papuć" ma dość egzotyczny rodowód. Określenie ‘papuć’ przywędrowało do nas z Półwyspu Apenińskiego. Wywodzi się od słowa (pappuccia), które z kolei ma rodowód turecki i perski (od: papucz, panicz, papusz ‘rodzaj obuwie niekoniecznie miękkiego’).
A popularne i "polsko" brzmiące ‘kapcie’? Tutaj również zaskoczenie. Prawdopodobnie nazwa ta zapożyczona została z języków słowackiego i węgierskiego (kapce), ale jej źródła również trzeba szukać w języku tureckim. Dla Turków "aquapaq" nie był butem noszonym po domu, tylko był onucą, materiałem, którym do owijali nogi przed wyjściem na zewnątrz...
Zaskakująca jest nie tylko etymologia nazwy, ale również jej znaczenie. Kapcie w dawnej Polsce nie miały nic wspólnego z obuwiem domowym. Nasi przodkowie, kiedy mówili "kapeć" mieli na myśli raczej filcowe obuwie albo obuwie zimowe wykonane zazwyczaj ze skóry koziej.
Znane powiedzenia i przysłowia
Z obuwiem domowym - pantoflami czy kapciami związanych jest wiele określeń i przysłów. Słowem ‘kapeć’ określa się zarówno przebitą oponę w samochodzie czy dętkę w rowerze, jak i dyskomfort i suchość w gardle. Często kapciem nazwa się osobę starszą czy zniszczona przez życie. Z kolej pantofel to mąż, który jest całkowicie uległy żonie. Podobne znaczenie ma określenie 'siedzieć pod pantoflem' – uległość wobec innej osoby
Najdroższe kapcie świata
Najcenniejsze pantofle zaprojektował i wykonał Ronald Winston, jeden z bardziej znanych amerykańskich projektantów biżuterii. Pantofle wykonano dla uczczenia 50. rocznicy powstania filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” i są droższą kopią magicznych pantofelków, które nosiła w tym filmie Dorotka, czyli Judy Garland. Na bucikach umieszczono 4,6 tysięcy rubinów, które w sumie ważą 1350 karatów. “Produkcja” pantofelków i naszywanie kamieni trwała ponad dwa miesiące. Ile kosztują? Wycenia się jedynie na 3 miliony dolarów.
Aby czuć się w domu dobrze, nie musimy nosić kapci za 3 miliony dolarów. Dobre pantofle mają być komfortowe, dawać stopom wytchnienie, dobrze je chronić i zabezpieczać przed chłodem. Przy ich wyborze kierujmy się zatem indywidualnymi gustami i własną wygodą. Kapcie damskie ciepłe, wygodne, w wielu fasonach, kolorach, wzorach i w dobrej cenie znajdziecie w sklepie czasnabuty.pl